Інтравітреальні ін’єкції (укол Айлія)

Макулодистрофія

Макулодистрофія – ураження центрального відділу сітківки. Найчастіше призводить до зниження або втрати центрального зору. Уражене око бачить світ, але не може розгледіти обличчя, букви, предмети. Об’єкти, на які спрямований погляд, закриває пляма.

Зміни розвиваються поступово. Спочатку може зменшитися яскравість, насиченість кольорів. Можуть пропадати дрібні фрагменти в зображенні. Згодом зображення в центрі поля зору тьмяніє, з’являються спотворення. Поступово здатність бачити перед собою втрачається. Залишається тільки периферичний зір. Обслуговувати себе в даній ситуації вкрай проблематично.

Основна причина такого роду проблем – судинні захворювання. Проходить ураження судин у всьому організмі. Навантаження на них в оці дуже висока. Ціною їх відмови або пошкодження може стати сліпота.

Завдають найбільшої шкоди зору і частіше призводять до інвалідності вікова макулодистрофія (ВМД), діабет, порушення кровообігу, ураження центральної частини сітківки на тлі міопії високого ступеня. Пускові механізми у цих захворювань різні, а результат може бути один – загибель центральної частини сітківки, яка відповідає за гостроту зору. Сітківка може як висихати, так і набрякати, може заміщатися рубцем в разі крововиливу в неї.

При будь-якому з цих захворювань через брак кровотоку в сітківці розвивається ішемія (нестача кисню). У тканині підвищується зміст судинного ендотеліального ростового фактора (VEGF). Саме він стимулює підвищену проникність нормальних судин і зростання нових. Чим більший набряк, тим більше в сітківці накопичується відпрацьованих, токсичних продуктів. Новоутворені судини дуже слабкі і часто лопаються. Крім того, вони додатково деформують тонку структуру макули.

Анти-VEGF терапія

Сучасний і ефективний спосіб лікування вищеперелічених захворювань – анти-VEGF терапія.

У нашій країні дозволені до застосування в офтальмології препарати Айлія, Вабісмо, Візкью і Луцентіс. Ліки вводяться безпосередньо в око в умовах операційної (інтравітреальна ін’єкція).

Протипоказання:

  • підвищена чутливість до препарату або будь-якого іншого компонента, що входить до складу препарату;
  • активна або підозрювана інтра- або періокулярна інфекція;
  • активне важке внутрішньоочне запалення;
  • вагітність і період грудного вигодовування;
  • вік до 18 років.

Курс лікування завжди починається з трьох ін’єкцій з інтервалом 1 місяць (при ДМН – з п’яти). В подальшому для повної стабілізації процесу лікування продовжують з великими інтервалами.

Основний діагностичний критерій при призначенні анти-VEGF терапії – наявність набряку сітківки за даними ОКТ (оптичної когерентної томографії). У нашому центрі використовується спектральна ОКТ. В необхідних випадках виконується ангіо- ОКТ.

Лікування загальних захворювань (артеріальна гіпертонія, цукровий діабет і т.п.) не повинно перериватися! Увечері перед процедурою і вранці в день процедури необхідно перевірити артеріальний тиск. Режим харчування змінювати не потрібно.

Профілактика

Профілактикою розвитку вікової макулодистрофії є контроль артеріального тиску, ваги, відмова від куріння. Необхідно дотримуватись рекомендацій лікаря загальної практики. Корисно захищати очі від яскравого сонця захисними окулярами з ультрафіолетовим фільтром. Група ризику – людина віком від 50 років.

Ураження центру сітківки у людей, які страждають на цукровий діабет, — діабетичний макулярний набряк (ДМН). Чим гірше компенсований цукор і артеріальний тиск, тим вище ризики ураження сітківки, нирок та ніг (діабетична ретинопатія, діабетична нефропатія, діабетична стопа). Приблизно третина пацієнтів мають діабетичну ретинопатію. У третини з них розвивається ДМН. І у третини макулярний набряк носить затяжний характер.

Порушення кровообігу в сітківці, або тромбоз вен сітківки, є наслідком загальних судинних проблем. В першу чергу – гіпертонії. Це свого роду інфаркт в оці. При ураженні макули тільки своєчасно розпочате лікування може гарантувати успіх.

Міопія високого ступеня (МВС) вимагає виключення будь-яких високих перевантажень. Фізичних, зорових, психоемоційних. Вкрай небажана важка фізична праця, роботи з тривалим нахилом до ніг, струсу, удари. Формування патологічних судин в макулі при відсутності лікування призводить до утворення рубця (плями Фукса) і незворотньої втрати центрального зору.

Перебіг

Час від початку захворювання до термінальної стадії може дуже відрізнятися і тривати від кількох місяців (блискавично) до багатьох років (мляво).

Процеси можуть носити зворотній характер. Часто процес можна зупинити. Але, коли сформувався рубець сітківки або великий ішемічний набряк, лікування в даний час неефективно.

Зв'яжіться з нами

Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте до нашого привітного кол-центру або запишіться на діагностику з подальшою консультацією.

Інтравітреальні ін’єкції (укол Айлія)

Часті запитання

Ряд захворювань ока супроводжується ростом новоутворених судин (неоваскуляризація) та набряком в центральній ділянці сітківки, що призводить до різкої втрати зору. Ін’єкції спеціальних препаратів (наприклад, айлія) в око гальмують ці процеси та відновлюють як нормальну анатомію сітківки, так і зір. При діабетичному макулярному набряку, вологій формі вікової дегенерації макули, тромбозі центральної вени сітківки, або її гілок інтравітреальні ін’єкції є золотим стандартом лікування.
Укол допомагає зупинити формування нових судин та набряк в області сітківки. Це в результаті допомагає уповільнити прогресування захворювання і стабілізувати стан зору.
За сучасними протоколами уколи роблять один раз на місяць перші 4-6 місяців. В подальшому їх кількість та інтервал між лікуванням залежить від перебігу хвороби, швидкості відновлення зору та дотримання пацієнтом наданих рекомендацій.
Ін’єкцію проводять в стерильних умовах операційної. Для цього використовують мікроскоп. Анестезія місцева за допомогою спеціальних знеболюючих очних крапель. Такі краплі, як правило, не викликають алергічні реакції. Повіки обробляють спеціальним розчином для забезпечення стерильності. Сам укол є безболісним та триває лічені секунди. Протягом кількох днів після процедури рекомендується капати очні краплі для запобігання запальних реакцій. Деколи в перший день після ін’єкції може з’явитися в полі зору прозорий пухирець, який зникає протягом доби.
Укол виконується тільки після того, як в очі будуть використані спеціальні краплі. Вони забезпечують швидке та тривале знеболення. Тому процедура не приносить больових відчуттів. Пацієнт лише може відчувати дискомфорт та легке печіння після процедури. Інтенсивність таких відчуттів залежить від чутливості людини.
Так це покращить зір, якщо лікування було розпочато своєчасно та проводилось з дотриманням рекомендованого режиму. Але у більшості випадків така послуга виконується для того, щоб не дати зору погіршуватися далі. Укол Айлія дозволяє стабілізувати зір. Щоб отримати оптимальний результат від цієї процедурі потрібно не тільки звернутися до лікаря вчасно, але й після процедури дотримуватися усіх рекомендацій.
Так як ін’єкція не містить в собі газів, ви можете летіти на необхідну відстань. Але в деяких випадках можуть бути винятки, тому вам попереднього необхідно проконсультуватися з лікарем.
В першу чергу в перші дні після операції потрібно уникати фізичних навантажень та заняття спортом. Не можна приймати ванну та ходити до басейну. Щоб після операції не занести інфекцію в око, потрібно уникати його контакту з руками та іншими предметами.