Пам’ятка пацієнта перед вітреоретинальною хірургією
- Після операції ваше око заклеюють пов’язкою для того, щоб захистити його від випадкового забруднення. Пов’язку слід зняти як прибудете додому. Обробити повіки можна (не саме око) стерильною ватою, змоченою водним розчином фурациліну 0.02% або водним розчином левоміцетину 0.25% (продаються в аптеці). Починаючи з першого дня після операції, не слід постійно заклеювати опероване око пов’язкою, під якою око не може вільно моргати і рухатися.
- В день операції і в період реабілітації можуть виникнути больові відчуття в оперованому оці або в області навколо очей (надбрів’я, скроню). При больовому синдромі доцільно приймати таблетки «Кетанов», «Кеторол», «Анальгін» (згідно з інструкціями до цих препаратів) і звернутися до свого лікаря.
Період реабілітації
Запропоновані рекомендації є загальними, тобто розроблені для більшості пацієнтів. У випадках індивідуального перебігу післяопераційного періоду лікар може запропонувати індивідуальну схему лікування і графік оглядів пацієнта. Уточнюйте, будь ласка, рекомендації при кожному відвідуванні лікаря!
- Режим. Після проведеної операції дотримання режиму може мати певне лікувальне значення. Після операції, хірург або ваш лікуючий лікар дадуть рекомендації, як поводитися в першу добу після операції. Надалі вам слід уточнити особливості післяопераційного режиму у вашого лікуючого лікаря.
- Гігієна. Під час вмивання уникайте попадання мила і води в око. При митті голови нахиляйте голову назад, а не вперед. Якщо вода потрапила в опероване око, промийте його водним розчином фурациліну 0.02% або водним розчином левоміцетину 0.25% (продаються в аптеці).
- Обов’язково відвідуйте лікаря в призначений день!
- Очні краплі потрібні для більш швидкого загоєння і профілактики інфекційних ускладнень. Як правило, після проведеної операції хірург призначає закапування кількох препаратів: краплі з антибіотиком (наприклад, «Флоксал», «Офтаквікс», «Тобрекс» і ін.), Протизапальні краплі (наприклад, «Неванак», «Індоколлір» і ін.) Або комбіновані препарати ( «Макситрол», «Тобрадекс» і ін.).
Гострота зору в післяопераційному періоді.
Поліпшення зору після операції відбувається поступово протягом перших 2 – 3 місяців. У деяких пацієнтів підвищення гостроти зору спостерігається протягом півроку. Як правило, повільніше цей процес протікає у пацієнтів з короткозорістю, цукровим діабетом, загальними захворюваннями та оперованим відшаруванням сітківки,розривами сітківки, мембрани на сітківці і у літніх людей.
У період загоєння і реабілітації ваші очі можуть бути «різними». Вам можуть знадобитися тимчасові окуляри або контактні лінзи, щоб виправити цю ситуацію. Остаточну очкову корекцію доцільно проводити через 2-3 місяці після операції, хоча терміни підбору окулярів вирішуються індивідуально, якщо, наприклад, опероване єдине око.
У міру відновлення зору у деяких пацієнтів можуть виникнути спотворення ліній і предметів, з’явитися двоїння. Як правило, ці симптоми слабшають поступово протягом декількох тижнів або місяців.
Подальший догляд і рекомендації
- Газ. Якщо на заключному етапі операції в око введений газ, післяопераційний період має ряд особливостей. У перші дні після операції гострота зору вкрай низька, так як газ не пропускає світло до сітківки. По мірі розсмоктування газу ( орієнтовно 10-15 днів) верхня частина поля зору починає світлішати, і пацієнт може помітити «рівень поділу середовищ», який змінює положення в залежності від руху голови. Через 7 – 10 днів після операції, коли газу залишається в оці менше третини обсягу склоподібного тіла, єдиний пухирець в оці може роздрібнитися на кілька дрібних. При індивідуальному перебігу процесу у деяких пацієнтів при розширенні газу (до 3 діб після операції) може підніматися внутрішньоочний тиск. Як правило, цей процес супроводжується болями і почервонінням ока. У таких випадках слід негайно звернутися до лікаря!
- Силікон. Якщо на заключному етапі операції в око введений рідкий силікон, при підборі окулярів важливо пам’ятати, що в період знаходження силікону в оці гострота зору коригується окулярами (зазвичай від +4,0 до +6,0 дптр). Видалення силікону з порожнини склоподібного тіла, як правило, проводиться не раніше ніж через 3 місяці після операції. Вам слід знати, що наявність силікону в оці може призводити до прискорення процесу помутніння кришталика ока (розвиток катаракти) і провокувати підвищення внутрішньоочного тиску, особливо в ранньому післяопераційному періоді. Виведення силікону з ока є окремою операцією і оплачується окремо.
- Для пацієнтів з цукровим діабетом. На завершальному етапі операції і в післяопераційному періоді біля ока вводиться розчин протизапального препарату ( «Дексаметазон», «Дипроспан», «Кеналог»). Незважаючи на невелику дозу (не більше 0,5 мл), у деяких пацієнтів пацієнтів з цукровим діабетом спостерігається підвищення рівня глюкози крові протягом 1 – 2 діб після ін’єкції. Будьте уважні!
Правила закапування крапель
- Ретельно вимийте руки.
- Відкрийте флакон.
- Закиньте голову або приляжте на спину і дивіться вгору.
- Розмістіть перевернутий догори флакон над оком, не торкайтеся до ока і вій.
- Обережно захопивши пальцями нижню повіку, злегка відтягніть його вниз.
- Підніміть очі вгору і злегка стисніть флакон, щоб крапля потрапила в простір, що утворився між очним яблуком і витягнутою нижньою повікою.
- Закрийте очі.
- Для посилення ефективності впливу і зведення до мінімуму системних побічних ефектів очних крапель притисніть вказівним пальцем (через стерильну серветку) внутрішній кут очної щілини.
- При призначенні декількох крапель проміжок між закапуванням повинен складати близько 5 хвилин. Останніми закапуються краплі, що знижують внутрішньоочний тиск.
- Закрийте флакон і зберігайте його у відповідності з приписом.
Зв'яжіться з нами
Якщо у вас залишилися запитання, телефонуйте до нашого привітного кол-центру або запишіться на діагностику з подальшою консультацією.